Golden shaded vagy ticked?

Néhány éve eléggé zavaros és nem egyértelmű az arany brit macskák megítélése.

Miért nevezik egyszer árnyaltnak, máskor tickednek őket?

Mi a különbség? Van egyáltalán különbség?

A probléma egyik oka az is, hogy néhány macskás szervezet, mint pl. a FIFE a ticked mintázatot nem fogadja el a brit macskáknál. Viszont néhány éve a ticked arany macskákat arany árnyalt macskákként mutatják be és regisztrálják. Kezdetben ez azért is történt, mert ezeken az arany macskákon egyáltalán nem találhatók csíkok és pöttyök ellentétben a többi arany macskával. Ezért is viselhetik ők is az árnyalt titulust.

Mint azt már szinte mindannyian tudjuk, az arany macskákat egyszerűen „nem ezüstnek” hívjuk. Az inhibitor gén, ami a fehér (ezüst) részekért felelős ezekből a macskákból hiányzik. Ezen kívül viszont van néhány poligén, mely az arany szín megjelenést okozza és az arany szín széles tartományáért felelős a narancstól a barnán át egészen a szürkés színig.

Az ezüst macskáknál egyszerűen mondva az előbbiekben említett inhibitor gén okozza a szín szőrszálak végére tolódását is, más néven a „tipped” hatást. Korábban azt feltételezték, hogy ez így működik az arany macskáknál is és emiatt a standerdet egyszerűen lemásolták, az ezüst helyébe aranyat írva.

Ez azt jelentené, hogy a szín csak a szőrszálak végén lehet. De ez nem így van, mert a szőrszálak végei sávozottak. A macskák tabby jegyekkel születnek (makréla vagy pöttyös), később ezek a jegyek egyre gyengébbek, de általában halványan megmaradnak a macska testén, a farka, a mellkasa és a lábai pedig csíkosak. Viszont ez már nem elég, hogy „tabbynak” nevezzék őket, ezért nevezik őket árnyaltnak.

A másik változat az úgy nevezett „ticking”. Hasonló az Abesszin tabby jegyekhez, rövidítése Aby-tabby. Specialitása ennek a változatnak, hogy domináns az összes egyéb tabby mintázat felett. Ez alatt a mintázat alatt hordozhatja a többi tabby jegyet is a macska.

Az elmúlt években egyre népszerűbbek lettek az arany brit macskák és sok tenyészet alakult. (Magyarország kivételével, nálunk tudtommal rajtunk kívül még senki nem foglalkozik a brit fajtán belül ezzel a színváltozattal, az ezüst változat is még gyerekcipőben jár). Világszerte még folyik a legjobb macskák kiválasztása, tehát a változat fejlesztése még nem fejeződött be. Néhány „hagyományos” shell arany macskát is bevontak nem csak az intenzív arany  „ vöröses” szín erősítése miatt, hanem hogy minél jobban el lehessen jutni a „”tickedtől a tippeddig, azaz a ticked tabby genotípusú macskák is árnyalt illetve shell fenotípusúak, kinézetűek lehessenek.

A jövő nagyon izgalmas!

Forrás: A. Niesel, D’Oaxaca tenyészet, Németország

Az alábbi képeken a különböző tabby alapú típusok láthatók az arany árnyalt színnél, melyek mind kivétel nélkül gyönyörűek.

papaGolden Wolly Vom Wahrberg:

fekete-arany árnyalt brit kandúr, BRI ny 11 (24, pettyes tabby genotípus), Romeo apukája, a képen 2 éves korában

 

Abimo de months d olympe

Abymo de Months d’Olympe:

fekete-arany shell brit kandúr, BRI ny 12 (23, makréla tabby genotípusú)

 

 

Yacaranda bleue DoxacaYacaranda bleu d’Oaxaca:

kék-arany árnyalt brit nőstény, BRI ay 11 (24, pettyes tabby genotípusú)

 

 

 

 

golden etienneGolden Etienne of Britain Yard:

fekete-arany ticked tabby brit kandúr, BRI ny 25

 

 

 

 

bee-jay-dez10-2Bee Jay of Golden Flame:

fekete-arany árnyalt brit kandúr, BRI ny 11 (25, ticked tabby genotípusú)

 

 

 

 

Zur sternenbucht golden macavityZur Sternenbucht Golden Macavity:

fekete-arany shell brit kandúr, BRI ny 12 (25, ticked tabby genotípusú)

Az álomkandúr! :)

 Aki mellesleg Romeonk egyik unokatestvére :)

 

 

Tenyészetünk célja is az, hogy változatosságot teremtve minél típusosabb arany macskák születhessenek majd nálunk.

R-8h_21.jpgAlapozásként mindjárt a különleges kék-arany színű (bővebb információ a kék arany színről itt!) kandúrkánkkal, Romeóval indítottunk. Nagyon jó vérvonalakból származik, Wahrberg, Diamond Pro, D’oaxaca, De Cassis, stb. Ő kék-arany árnyalt színű macska, pettyes tabby genotípusú, azaz felnőtt korában is halványan felismerhetőek maradnak rajta a tabby jegyek.

 

 

418039_566118553403782_380602761_nHozzá választottuk az ugyancsak nagyon jó vérvonalakból (Wahrberg, Diamond-Pro, D’Oxaca, és kitűnő exo vonalak) származó kislányunkat Honey Bee-t. Fekete –arany árnyalt színű, ticked tabby genotípusú.

Honey is hordozza a pettyes tabby mintázatot, ezért a kettejüktől születendő kiscicák vegyesen lehetnek pettyes tabby vagy ticked tabby genotípusúak, fenotípusuk lehet tabby, árnyalt, ticked vagy kivételesen szerencsés esetben shell is.

Mivel mindkét cica colourpoint hordozó is, akár arany tabby point, árnyalt point, ticked point cicák is születhetnek. (Bővebben a colourpointról itt!)

A jövőben minél többet szeretnénk tanulni, fejlődni és megismertetni az emberekkel ezeket a különleges macskákat a brit fajtán belül.